Doprava zadarmo pri objednávkach nad 100€. Nepremeškajte zľavu.
# Exteriér # Tipy

Ako sa starať o matte povrch

Untitled-1

Ako sa starať o matte povrch

Exkluzívny matte povrch dodáva vozidlu jedinečný vzhľad. Ako sa o tento povrch správne starať, aby vás správne reprezentoval čo najdlhšie?

Správna starostlivosť o matte povrch

• Správna ochrana – vzhľadom k tomu, že matte povrchy nie je možné leštiť, je dôležité používať kvalitný ochranný prostriedok na povrch, aby sa zabránilo prílišnému znečisteniu, poleptaniu, nadmernému poškodeniu UV žiarením a poškodeniu od kontaminantov. CarPro CQuartz SKIN je keramická ochrana určená špeciálne na matte povrchy.

 Pravidelné ručné umývanie – ručné umývanie je najefektívnejším spôsobom, ako udržať povrch čistý a pritom ho nepoškodiť. Na umývanie vozidla odporúčame použiť metódu dvoch vedier a autošampón CarPro Reset.

 Priebežná údržba – vtáčí trus, zvyšky hmyzu alebo zaschnutá voda môžu pri dlhodobom kontakte s povrchom zanechať veľké škody. Preto buďte na podobné situácie pripravení a nečakajte do ďalšieho umývania. Pomocou Quick Detaileru (napríklad CarPro EcH2OCarPro EliXirPoorboy’s World Bird Sh#t Remover) odstráňte priebežné nedostatky. Viac v článku – Ako bezpečne odstrániť vtáči pozdrav na aute.

• Používajte čisté “nástroje” – táto zásada platí pri detailingu vždy, ale opakovanie je matka múdrosti a sestra sklerózy. Aby ste udržali matte povrch v čo najlepšom stave po veľmi dlhú dobu používajte kvalitné mikrovláknové utierky. Ako si vybrať tú správnu, čítajte v článku Mikrovláknové utierky a uteráky.

Umývacie rukavice pri umývaní dôkladne preplachujte a priebežne kontrolujte čistotu “pláchacieho” vedra.

Čomu sa vyvarovať

• Voskovanie – aplikácia tradičných voskov, selantov alebo leštiacich prípravkov na matte povrch môže úplne zmeniť vzhľad povrchu. Tradičné vosky a sealanty sú navrhnuté, aby dodali povrchu lesklý vzhľad tým, že “vyplnia” drobné nedokonalosti na povrchu. Tým vytvoria hladkú vrstvu, ktorá dokonale odráža svetlo a tým sa vytvorí lesk.

Naproti tomu, matte povrch je však plný “nedokonalostí” a “nerovností”, ktoré spôsoboujú, že svetlo sa neodráža rovnomerne a to vytvára matte efekt. Voskovaním tento efekt doslova zabijete.

• Leštenie – rovnaká myšlienka platí pri leštení. Leštením sa vyrovnajú “nedokonalosti” na povrchu a povrch chytí trvalý lesk, ktorý je nezvratný. Preto na matte povrchoch nepoužívajte ani leštiace prístroje.

 Automatické čistiace linky – opäť iba ako pripomienka, keďže určite poznáte článok Prečo nechodiť na “kefy”. Obzvlášť “chúlostivý” treba byť pri povrchoch, ktoré sa nedajú leštením obnoviť – akým je matte povrch.

Dodatok

Matte povrch dodá vášmu automobilu (či motocyklu) punc výnimočnosti a exkluzivity. No zároveň sa treba oň výnimočne starať. Preto čo najskôr po kúpe vsaďte na osvedčenú a tú najkvalitnejšiu ochranu CarPro CQuartz SKIN.

Matte povrch môžete pravidelne umývať (ideálne raz za 2 týždne). A z našich skúseností sa osvedčila aj údržba s “keramikou v spreji” CarPro HydrO2 Lite

0