Doprava zadarmo pri objednávkach nad 100€. Nepremeškajte zľavu.
# Exteriér # Tipy

Ako si umyť auto v meste

sampon

Ako si umyť auto v meste

Vo vysnívanom svete nadšencov pre detailing, by sme všetci mali dostatočne veľké vlastné garáže (najlepšie dvojgaráž), s tečúcou vodou a elektrinou. Ak by boli aj vykurované a mali drenáž na odvod vody bolo by to asi priam ideálne. ?

No realita je trochu iná. Aké máme teda možnosti umytia auta v meste? Vynecháme teraz umytie kolies/podbehov a zameriame sa na ostatné vonkajšie časti auta.

Možnosť umytia s prístupom k vlastnej tečúcej vode    

Pre vás šťastnejších, čo bývate v meste v rodinných domoch alebo máte voľný prístup k tečúcej vodu, to bude klasické dvoj-vedrové umytie. Či už máte aj wapku alebo len za použitia klasickej záhradnej hadice s postrekovačom.(

Článok: Metóda dvoch vedier

Zdroj vody – bezdotyková samoobslužná autoumyváreň 

A čo vy, všetci ostatní, čo im len ticho závidíte. No aj pre vás tu je niekoľko riešení.

Základným predpokladom bude, že máte vo svojom okolí bezdotykovú samoobslužnú autoumyváreň (BSA). V súčasnosti je v každom väčšom meste minimálne jedna BSA. V nasledujúcich spôsoboch umývania nám bude BSA slúžiť výhradne LEN ako zdroj tečúcej vody z vysokotlakového čističa (wapky). Pokiaľ máte vo vašom meste na výber z viacerých BSA vyberte si tú, ktorá má vodu nielen demineralizovanú, ale má aj vodu osmotickú.

Spôsoby umytia auta na BSA sa budú líšiť od toho, či vám okolnosti umožňujú, aby ste si na BSA vo vašom okolí mohli doniesť a v nejakej forme použiť vlastné „náčinie“ teda predovšetkým vlastnú autokozmetiku.

Miesto kde budete auto umývať by malo byť v tieni, nie na priamom slnku a to hlavne v letných mesiacoch. Pokiaľ takéto miesto nemáte, odporúčam umývať auto radšej v ranných hodinách, kedy je auto ešte chladné z noci.

1.Klasická metóda dvoch vedier na BSA

Ak máte možnosť rozbaliť si svoje “náčinie” a bez obmedzenia umyť svoje auto, najlepšia je vždy metóda dvoch vedier. BSA nám slúži len ako zdroj tečúcej vody z wapky. Zvoľte si program oplachu auta len čistou vodou (bez žiadnych voskov/leštidiel alebo „lepších“ lak sušiacich prísad). (1) Auto dôkladne opláchnite zhora dolu, nezabudnite na kolesá a podbehy, ako aj dolnú časť auta.

Ak vám to okolnosti na BSA umožňujú (2) spravte ako prvé umytie kolies.

Článok: Ako správne umývať kolesá a podbehy

V ďalšom kroku (3) auto umyjete klasickou metódou dvoch vedier. Aj pri tejto metóde odporúčam spraviť predumytie s aktívnou penou, za pomoci ručného tlakového napeňovača. Je dobré ho mať vo svojej výbave. ? (4) Nezabudnite na vnútornú časť dverí a prahov. Štetcom a penou prejdite miesta kde je ťažké dostať sa rukavicou alebo utierkou.

Článok: Umytie vnútornej častí dverí a prahov

Ak máte celé auto umyté, (5) znovu ho opláchnite čistou vodou s wapky. Auto preparkujte a (6) môžete ho začať sušiť. Pri sušení si môžete pomôcť quick detailerom, napríklad CarPro EliXir, ktorý trochu nastriekate na uterák pre lepšie sušenie. Keď máte celé auto suché (7) prejdite ho celé ešte raz quick detailerom.

2.Metóda napeňovač – šampón – rukavice

Je alternatívou k metóde dvoch vedier. Budete potrebovať: autošampón, prázdnu bandasku (napríklad od vody do odstrekovača), ručný tlakový napeňovač, 3-4 umývacie rukavice alebo ako alternatívu niekoľko kvalitných mikrovláknových utierok. Utierky by mali byť bezokrajové s dlhším vláknom ako napríklad CarPro BOA 350gsm. Ďalej budete potrebovať detailingový štetec a uteráky na záverečné sušenie, a čerešničku na záver quick detailer ako napríklad CarPro EliXir.

Doma si pripravte do bandasky zmes autošampónu a vody na naplnenie napeňovača. Voda môže byť mierne teplá. Aký objem zmesi budete potrebovať? Osobne mi vystačí cca 6 litrov na 4 naplnenia napeňovača Kwazar Venus Foamer, ktorý má objem 2 litre. Napeňovač naplňte len do objemu cca 1,5 litra, aby ste mali dostatok miesta na stlačený vzduch.

Ako na to?

Pri tejto metóde spravíme (1) klasické dôkladné predumytie auta čistou vodou. V druhom kroku spravte (2) predumytie aktívnou penou za pomoci zmesi v napeňovači. V závislosti aké veľké auto máte použite cca 2,5-3 litre zmesi na predumytie. Nechajte ju pôsobiť niekoľko minút a potom opláchnite.

Časť zvyšnej zmesi si nalejte do napeňovača a zoberte prvú rukavicu. Natlakujte a nastriekajte zmes z napeňovača na časť povrchu auta a penu nastriekajte aj na rukavicu z jednej strany.

(3) Umyte si len jednu časť auta, rovnými pohybmi s minimom tlaku. Na umyté miesto sa snažte už nevracať, ak je to nutné, čistené miesto znovu trochu napeňte. Rukavicu otočte a postup zopakujte na ďalšej časti, rukavicu odložte do čistej plastovej tašky alebo čistého vedra.

(4) Zoberte druhú a potom tretiu (štvrtú) a postup zopakujte. Každá z rukavíc umyje určitú časť auta. Umývacie rukavice môžete nahradiť aj mikrovláknovými utierkami. Výhodou utierok je, že máte nie len dve strany ako rukavica/špongia ale až osem strán, ak ju zložíte na štvrtiny.

(5) Nezabudnite na vnútornú časť dverí a prahov. Štetcom a penou prejdite miesta kde je ťažké dostať sa rukavicou alebo utierkou.

Článok: Umytie vnútornej častí dverí a prahov

Ak máte celé auto umyté, (6) znovu ho opláchnite čistou vodou s wapky. Auto preparkujte a môžete ho začať sušiť. (7) Pri sušení si môžete pomôcť quick detailerom, napríklad CarPro EliXir, ktorý trochu nastriekate na uterák pre lepšie sušenie. Keď máte celé auto suché prejdite ho celé ešte raz quick detailerom

Tipy pre metódu dvoch vedier

Ručným napeňovačom nikdy nevytvoríte takú penu ako z nadstavcom na wapke (angl. Foam Lance) a teda ani jej aktívny účinok (zdvihnutie špiny z auta a následné zmytie vodou) nebude až tak efektívne.

Je dobré si nechať časť zmesi do napeňovača a pred klasickým umytím auta metódou dvoch vedier si povrch trochu napeniť, čím sa zvýši lubrikovanie (klzkosť) povrchu a znižuje sa riziko poškriabania povrchu. Osobne robím druhé napenenie vždy, aj vtedy keď používam nadstavec (angl. Foam Lance) na wapke.

Ak budete auto umývať v letných mesiacoch je dobré si auto rozdeliť na 2-3 časti. Urobiť predumytie a následné umývať iba časti auta. Je to síce časovo náročnejšie, no neriskujete zaschnutie peny.

3.Modifikované bez oplachové umytie auta (rinseless washing)

Poslednou možnosťou je, ak na BSA nebudete môcť vôbec využiť svoje „náčinie“. BSA vám bude slúžiť naozaj len ako zdroj vody. 

Bez oplachové umývane auta (rinseless washing) je umývanie, pri ktorom sa auto neoplachuje tečúcou vodou. Umýva sa iba vodou s nariedeným špeciálnym prípravkom v jednom vedre.

Produktov na bez oplachové umývanie áut je viac druhov, ako napríklad CarPro Ech2O. Vznikli ako riešenie pre tých, čo sa chcú starať o svoje autá, no žijú na miestach, kde nie je prístup k tečúcej vode alebo je zakázané používať tečúcu vodu na umývanie áut. Tento spôsob umývania auta je ale možné bezpečne robiť len ak máte auto nie príliš špinavé.

Na toto „modifikované“, bez oplachové umývanie budete potrebovať:
• vedro
• rozprašovač (najlepšie tlakový)
• umývacie rukavice
• prípravok na bez oplachové umývanie
• niekoľko prázdnych bandasiek na vodu
no a samozrejme BSA vo vašom okolí. Ak ju nemáte a nemáte ani iný prístup k tečúcej vode, tak potom si auto umyte iba klasickým bezoplachovým spôsobom.

(0) Dopredu si do bandasiek pripravte nariedený prípravok, podľa odporúčaného pomeru. Pripravte si také množstvo, aby ste mohli dvakrát naplniť tlakový rozprašovač (cca 3 litre) ako aj samotné vedro (cca 5-10 litrov). Do tlakového postrekovača si nalejte časť z tejto zmesi. Do prvej várky v postrekovači si môžete pridať ešte trochu šampónu bez oplachového prípravku, alebo APC a tak spraviť koncentrovanejšiu zmes s vyššou čistiacou silou.

(1) Ako prvé spravíte na BSA naozaj dôkladné pred-umytie auta čistou vodou. Je dobré urobiť toto pred-umytie dvakrát. Po prvom oplachu počkajte 1-2 minúty a ešte raz celé auto opláchnite.

S takto predumytým autom sa vráťte na miesto, kde bývate (blok a pod.) alebo na iné miesto, kde môžete dokončiť umývanie.  Je dobré, aby to miesto bolo čo najbližšie k BSA.

Ste na mieste, kde (2) dokončíte umývanie auta. Do vedra si nalejte časť pripravenej zmesi z bandasiek. Nechajte si časť zmesi na druhé naplnenie tlakového postrekovača. Pri umývaní postupujte zhora od strechy, cez okná, prednú kapotu, hornú časť dverí atď.

(3) Nastriekajte na časť auta, ktorú budete čistiť, zmes z tlakového rozprašovača. Táto zmes na seba naviaže špinu z povrchu auta, akoby ju doslova uzavrela do molekúl zmesi vody a čistiaceho prípravku.

Následne (4) prejdite dané miesto umývacou rukavicou. Ideálne je robiť to jedným ťahom s minimom tlaku. Netlačte, umývacia zmes, ktorú používate má špeciálne vlastnosti, ktorými dokáže umyť povrch veľmi efektívne. Navyše ste tomu pomohli aj „prednastriekaním“ zmesi z tlakového postrekovača.

Otočte rukavicu a umyté miesto môžete ešte raz prejsť. Takýmto spôsobom pokračujete v namáčaní umývacej rukavice vo vedre, kým neumyjete celé auto. Aj tu, podobne ako pri klasickom dvojvedrom umytí auta, odporúčam mať aspoň 2 umývacie rukavice: na hornú a dolnú časť auta.

Alternatívou k rukaviciam môžu byť aj mikrovláknové utierky napríklad CarPro BOA 350 gsm. Výhodou utierok je, že pri ich zložení na štvrtiny máte až osem plôch na otáčanie. Ak máte celé auto umyté, odporúčam použiť  zvyšok zmesi čo vám ostal v bandaske a tlakovým postrekovačom ešte celé  auto postriekať. Ak na aute ostala ešte nejaká zvyšná špina uzavrie ju opäť do seba, takže ju budete môcť „bezpečne“ zotrieť pri utieraní auta.

Samotné (5) sušenie auta robte hlavne prikladaním uteráka na povrch auta. Kvalitný sušiaci uterák ako napríklad CarPro DHydrate dokáže fantasticky nasať vodu už len samotným priložením na povrch. Môžete tomu ešte pomôcť ľahkým prejdením po uteráku rukou.

V záverečnej fáze odporúčam (6) prejsť celé auto quick detailerom ako napríklad CarPro EliXir. Nastriekajte pár strekov na vhodnú utierku ako napríklad CarPro BOA 500 gsm a jemne, s minimom tlaku rozleštite na jednotlivých častiach auta.

Modifikácia: bez oplachové umytie auta číslo 2

Ak chcete znížiť riziko poškriabania povrchu auta na minimum, pripravte si ešte jedno vedro s čistou vodou a v ňom vyplachujte umývaciu rukavicu pred každým namočením do vedra s umývacou zmesou. Je to vlastne také bezoplachové dvojvedrové umývanie. ?

Tajný tip na modifikované bez oplachové umytie auta:

Ak aj nemáte možnosť použiť na BSA svoje náčinie, Spravte aspoň jeden trip a la James Bond.

Doma si pripravte zmes do tlakového rozprašovača:
• 1,5 l teplej vody
• 20 ml autošampónu
• 10 ml APC čističa

Po dôkladnom oplachu auta na BSA ho „na tajňáša“ obíďte tlakovým postrekovačom. Na aute bude len minimálna pena, nikto si nič nevšimne. Počkajte chvíľu následne auto ešte raz poriadne opláchnite.

Umývanie auta bez vody (waterless washing)

Úprimne povedané, nie som fanúšikom tohto spôsobu umývania auta. Riziko poškriabania laku je tu oveľa väčšie, ako pri bez oplachovom umývaní auta. Samotné umývanie bez vody sa odporúča robiť len na veľmi ľahko zašpinenom aute, doslova poprášenom prachom. Auto by malo byť chránené veľmi kvalitnou ochranou odolnou voči poškriabaniu, čo dnes spĺňa len keramická ochrana.

Tento spôsob býva používaný napríklad v zahraničí, hlavne v USA, pri obľúbených zrazoch milovníkov áut – Car and Coffee. Účastníci týchto zrazov majú autá chránené vysoko kvalitnými prípravkami a pred takýmto zrazom si auto dokonale umyjú / pripravia. Preto si môžu dovoliť spraviť  „umytie“ auta bez vody, po niekoľkých desiatkach kilometroch jazdy. No myslím si, že v našich končinách je dobrá dostupnosť BSA a tak, je lepšie si zvoliť – radšej, minimálne bezoplachové umývanie auta. 


0