Doprava zadarmo pri objednávkach nad 100€. Nepremeškajte zľavu.
# Exteriér

Ako vybrať autošampón

ako-vybrat-autosampon2

Ako vybrať autošampón

Umývanie auta je najčastejšia činnosť spojená so starostlivosťou o auto. Ak si to vezmeme – aplikovať ochranu na lak (podľa zvoleného druhu), budete raz za niekoľko mesiacov (pri voskoch) prípadne raz za niekoľko rokov (pri keramickej ochrane). Dekontaminovať auto stačí 1-2x do roka. No umývať ho, ako správny hobby car detailer alebo weekend warrior, budete pravidelne. Možno aj každý týždeň ?, ak to okolnosti dovolia.

Umývanie, popri sušení auta, je činnosť, pri ktorej sa dotýkate povrchu auta. Je preto dôležité aké prostriedky si na umývanie auta vyberiete, aby ste ich používaním nezničili ochranu, ktorú máte na aute prípadne nepoškodili samotný lak.

Základom toho je výber kvalitného autošampónu. Pri výbere autošampónu je dôležité zvoliť si na aký účel ho potrebujeme a ako sa bude používať. Je rozdiel či ideme auto umývať bežným udržiavacím umývaním alebo sa chystáte na veľké detailingové umytie pred dekontamináciou, korekciou laku alebo aplikáciou vosku či sealantu. Rozdiel vo výbere môže ovplyvniť aj to, či chcete autošampón na klasické vedrové umývanie alebo do napeňovača.

Autošampóny na vedrové umývanie auta

pH neutrálne šampóny

Dnes sa v car detalingu častokrát hovorí o pH neutrálnom zložení prípravkov. Neutrálne prípravky majú pH 7, všetko od pH 0-6 je kyslé a zásadité (alkalické) je v rozmedzí pH 8-14. PH neutrálny šampón je šetrný k ochrane, ktorá je aplikovaná na aute a najmä aj k samotnému laku. Je nutné povedať, že tento druh šampónov je určený hlavne pre udržiavacie umývanie áut, na ktorých už je aplikovaný niektorý z druhov ochrany povrchu (vosk-sealant-keramika). Nie sú to šampóny, ktorými dokážete efektívne umyť auto, ktoré nebolo umyté niekoľko mesiacov a má na povrchu nánosy starej špiny.

Pri voľbe autošampónu na udržiavacie umývanie, je dobré ak si zvolíte taký, ktorý bude pasovať k vašej ochrane auta. Je výhodné (no nie nutné) voliť šampón rovnakej značky ako ochrana laku. Výhodou voľby jednej značky je, že majú pôvod v rovnakom laboratóriu, sú primárne vyvíjané tak aby spolupracovali, dali sa kombinovať. Napríklad na umývanie auta s keramickou ochranou je výborný šampón CarPro Reset.

Autošampón na veľké umytie pred dekontamináciou/ korekciou laku

Autošampón, ktorý budete používať pri umývaní auta pred detailigom auta nemusí byť nevyhnutne  pH neutrálny. Zvyčajne sú tieto autošampóny alkalické a majú pH okolo 9,5-10. Sú dostatočne silné na umytie pred detailingom alebo na umytie auta, ktoré nebolo dlhodobo umývané. Dokážu odstrániť (angl. strip away) z povrchu vosky a sealanty. Pri týchto autošampónoch je nutné používať ochranné rukavice a dať si pozor na nastriekanie šampónu do očí.

Dobrý šampón musí mať výborné lubrikačné vlastnosti. Dokáže do seba uzavrieť špinu a zároveň umožňuje ľahké posúvanie umývacej rukavice (špongie) po povrchu auta.

Porovnanie pH niektorých chemických prípravkov:

  • kyselina v autobatérií má kyslé pH 0
  • čistiaci prostriedok napr. na umývanie kúpeľne napr. CIF má kyslé pH okolo 3
  • prostriedok na umývanie riadu napr. JAR má stredne zásadité pH okolo 9
  • mydlo – silnejšie zásadité pH okolo 12
  • bielidlá, lúh (hydroxid sodný) majú pH 14

Je paradoxné, že kvalitný pH neutrálny šampón je k ľudskej pokožke menej „škodlivý“ ako mydlo alebo prípravok na umývanie riadu.

Snow foam – aktívne šampóny

Pre-wash alebo snow foam – šampóny, sa používajú v napeňovacích tryskách na wapke alebo v ručných tlakových napeňovačoch na bezkontaktné predumytie auta ako druhý krok po predumytí (oplachu) auta čistou vodou.

Ich hlavnou úlohou , je uvoľniť špinu z povrchu auta, ktorá odolala predumytiu čistou vodou. Práve pena – napenenie šampónu, spôsobuje aktiváciu jeho čistiacich zložiek. Šampón zodvihne špinu z povrchu a uzavrie ju do seba, a tá je následne spláchnutá z povrchu. Nedokáže odstrániť všetku špinu. Ak chcete mať auto naozaj čisté musí nasledovať po predumytí kontaktná fáza umytia auta.

Autošampóny na napeňovanie sa podobne ako „vedrové“ šampóny vyrábajú ako pH neutrálne (pH 7) napríklad Poorboy’s World Super Slick & Suds Concentrated Car Wash, alebo aj ako alkalické okolo pH 9,5.  

Neutrálne šampóny s pH 7 sú podobne ako šampóny pre vedrové umývanie šetrné k ochrane auta. Platí rovnaké pravidlo ako pri vedrovom umývaní, sú určené na udržiavacie predumytie auta, na ktorom je aplikovaná ochrana povrchu.

Alkalické aktívne šampóny sú chemicky silné a preto sa používajú pred detailingom auta na agresívnejšie odstránenie špiny, zvyškov ochrany ako vosky či sealanty. Dokážu si čiastočne poradiť aj s keramikou v spreji.

Podľa tlaku wapky, resp. pomeru nariedenia šampónu s vodou môžete vytvoriť od vodnatej až po snehovú penu. Je dobré sa s tým trochu pohrať a nájsť ten správny pomer pre vaše použitie. Z vlastnej skúsenosti odporúčam robiť si poznámky z riedenia, aby ste sa k nim vedeli vrátiť. Pamätať si to asi nebudete…

Ak budete používať ručný tlakový napeňovač je dobré robiť vodnatejšiu penu, keďže jej nedokážete vytvoriť také množstvo ako v napeňovači na wapke. Vodnatejšia pena vie lepšie / rovnomernejšie pokryť povrch. Do napeňovača je samozrejme možné použiť aj šampón pre vedrové umývanie, no aktívne šampóny majú trochu iné vlastnosti a dokážu efektívnejšie spraviť bezkontaktné predumytie.

Autošampóny 2v1

Niektoré druhy šampónov ponúkajú popri umytí auta aj ďalší benefit, obsahujú aj zložky na obnovenie ochrany ako autošampón s prímesou vosku alebo majú leštiace prísady, či zložky uľahčujúce sušenie povrchu. Aj medzi nimi je ale rozdiel a ich kúpu si treba dobre premyslieť. Ak si kúpite „čistý“ pH neutrálny šampón tak ho môžete použiť na akúkoľvek ochranu auta. Naproti tomu autošampóny 2v1 môžu mať určité obmedzenia.

Príkladom sú autošampóny s prímesou karnaubského (prírodného) vosku na obnovenie vlastností ochrany povrchu auta. Ak si kúpite kvalitný šampón a budete ho správne a pravidelne používať je možné ním reálne predlžiť životnosť vosku na povrchu auta a to hlavne ak je vosk aplikovaný spolu so sealantom vrstvením.

Nevýhodou auto šampónov s prímesou vosku je používane na povrchoch, ktoré sú ošetrené inými ako voskovými ochranami. Typickým príkladom je používanie autošampónu s prímesou prírodného karnaubského vosku na čelných sklách, kde sú aplikované prípravky nazývané tekuté stierače. Sú to výrobky na syntetickej báze v podobe nano alebo keramických SiO2 základoch. Vosky s niektorými sealantmi dokážu spolupracovať a naviazať sa na seba (tzv. vrstvenie), no napríklad na keramickú ochranu sa vosk dokáže naviazať len do prvého namočenia povrchu. Ďalším negatívom, je že vosky majú olejovitý (mastný) základ, takže na čelnom skle ak ho poriadne po umytí neutriete zanechávajú fľaky alebo šmuhy.

Pre tých čo chcú mať pekné čisté auto s ochranou pri minimálnej námahe, je najlepším riešením zvoliť produkt, ktorý kombinuje autošampón s plne efektívnou ochranou povrchu na niekoľko mesiacov. Jedným   mojich obľúbených riešení je CarPro HydroFoam. Je to produkt, ktorý kombinuje pH neutrálny autošampón a keramickú ochranu v spreji produktu CarPro HydrO2. Najväčšia výhoda popri efektivite (pomeru času a starostlivosti o auto) je, že sa môže použiť na všetky vonkajšie časti auta. Šampón je výborne penivý a ľahko sa oplachuje z povrchu.

Jedným z osobitných druhov autošampónov 2v1 je kombinácia šampónu a dekontaminačných vlastnosti na odstránenie náletovej hrdze. Príkladom na to je autošampón CarPro Iron.X Snow Soap. Ako napovedá názov, môžete ho použiť  v napeňovači, no výborne funguje aj pri vedrovom umývaní a dokonca aj ako lubrikant pri mechanickej dekontaminácii auta plastelínou clay bar, alebo jej alternatívami clay block, clay pad a pod. Osobne tento šampón používam na udržiavacie umývanie diskov v ručnom tlakovom napeňovači. Ak máte na diskoch kolies aplikovanú kvalitnú ochranu dokážete ním efektívne priebežne odstraňovať náletovú hrdzu.  

0