Doprava zadarmo pri objednávkach nad 100€. Nepremeškajte zľavu.
# Interiér # Tipy

Starostlivosť o interiér auta

starostlivost-o-interier

Starostlivosť o interiér auta

Správna starostlivosť o interiér má svoje špecifiká. Interiér auta nie je konštrukčne robený na takú záťaž ako exteriér auta. Sú v ňom použité oveľa jemnejšie materiály, ktoré sú síce kvalitné no určite nie sú tak mechanicky ako aj chemicky odolné ako napríklad lak auta.

Testovacie miestoTak ako na vonkajších častiach, aj v starostlivosti o interiéri platí pravidlo, že každý nový prípravok treba otestovať na malom, málo viditeľnom mieste. Je lepšie, ak to vo výsledku dopadne zle iba na malom skrytom mieste, ako na celom interiéri . Pri testovaní počkajte až čistené miesto úplne vyschne, aby ste videli reálny stav “po”. Vlhký povrch môže byť klamlivý.

Nástroje, ktoré budete používať by mali byť jemné a kvalitné. Najviac používanou pomôckou v interiéri auta je detailingový štetec a mikrovláknová utierka. Na vnútorné časti auta si kúpte špeciálny interiérový štetec. Utierku je dobré voliť s jemným, kratším a hustejším vláknom.

Prípravky:  Na čistení interiéru je dobré, že si viete vystačiť s jedným, maximálne dvoma prípravkami. Najlepším riešením je univerzálny čistič na kožu a plasty ako CarPro Inside a na špinavšie miesta, hlavne plasty, použite napríklad APC čistič ako CarPro Multi X zriedený v pomere min. 1:20 alebo Poorboy’s World Bio-Degradable APC, ktorý je našim najúčinnejším prípravkom proti mastnote.

Zásada aplikácie prípravku: odporúčam nestriekať prípravok priamo na ošetrovaný povrch, ale striekať ho na štetec (utierku) a tak ho nanášať na čistené miesto. Vyhnete sa tak nerovnomernej aplikácii, možným poškodeniam povrchu a vyššej spotrebe prípravkov na čistenie/ošetrenie.

Prípravok na povrchu nenechajte nikdy vyschnúť , vždy ho treba doleštiť utierkou do sucha. Rovnako nikdy nestriekajte žiadne prípravky na horúci povrch.

Čo budete potrebovať na interiér:

 • detailingový štetec s jemnými štetinami
 • kefka na kožu a jemná kefka na interiér
 • čistú a suchú mikrovláknovú utierku, s kratšími vláknami a ideálne bezokrajovú (edgeless)    
 • mikrovláknové rukavice
 • vatové tyčinky alebo plastové  tyčinky s malými molitanovými hubkami
 • magic sponge – abrazívna hubka, na čistenie plastov
 • vysávač s dlhou štrbinou hubicou na vysávanie
 • utierku 2. kategórie (obyčajná handra)
 • mikrovláknové alebo penové hubky, aplikátory
 • prípravok na čistenie (napr. CarPro Inside) a impregnáciu kože (CarPro PERL)
 • APC (All Purpose Cleaner) – multifunkčný čistič

Ako začať?

Vyberte z auta koberčeky/rohože, veci čo máte v bočných priehradkach dverí, v priehradke stredovej konzoly, autosedačku, veci z kufra a pod.

Vysávanie

Prvé je vždy dôkladné povysávanie celého interiéru. Pri vysávaní odporúčam používať aj jemnú kefu, ktorou môžete výborne vysať napríklad piesok alebo drobnú špinu z čalúnení a to hlavne z priestoru nôh. Prejdite malé miesto kefou a uvoľnenú špinu ľahšie povysávate.

Nezabudnite na priestor pod prednými sedadlami, ktorý neraz skrýva dávno stratené a zabudnuté veci. Ak máte kompresor, môžete vyfúkať špinu zo štrbín okolo koľajníc sedadiel. Väčšina súčasných vysávačov má rôzne nadstavce ako napríklad jemnú kefku, ktorú môžete použiť ako alternatívu k štetcu. Výbornou pomôckou je aj dlhá koncovka na vysávač. Ak ju nemáte dobre poslúži aj obyčajný úzky maliarsky štetec s dlhšou rúčkou. Kovovú obrubu štetín je dobré olepiť (napr. čiernou elektrikárskou páskou), aby ste nepoškriabali plasty.

Pri vysávaní sedadiel nezabudnite na všetky záhyby a šitie sedadiel. Pokiaľ máte zadnú lavicu sedadiel výklopnú/demontovateľnú povysávajte aj pod ňou. Vysávanie plastov, je lepšie robiť „nepriamo“. Pomocou detailingovho štetca na interiér prechádzajte po plastových dieloch, oprašujte ich a zo vzduchu vysávajte špinu.

Tip: pred vysávaním si skontrolujte koncovku štrbinovej hubice či nie je poškodená a nemá ostré hrany či výstupky. Ak treba zabrúste hrany brúsnym papierom, vyhnete sa tak poškriabaniu.

Vnútorné plasty

Plastových častí je v interiéri pomerne veľa. Môžu to byť tvrdé plasty alebo mäkčený vinyl.

Najlepším riešením je čistenie za pomoci detailingového štetca na interiér, čistiaceho prípravku a čistej, suchej mikrovláknovej utierky. Ak používate nový čistiaci prípravok, nezabudnite začať na nenápadnom testovacom mieste. Prípravok nastriekajte na štetec a postupne čistite krúživými pohybmi zvolenú časť interiéru. Nie je potrebné vyvíjať veľký tlak, skôr prejsť miesto opakovanie. Následne čistené miesto priebežne utierajte čistou a suchou utierkou. Utierku, ako už bolo spomínané si voľte jemnú, s kratším vlasom a hustejšiu.

Lesklé lakované plochy v aute

Dnes už to nie je výsada len luxusných áut a na mnohých miestach interiéru sa používajú lakované materiály. Či už je to imitácia karbónu alebo dreva. Okolie radiacej páky, na palubnej doske, dekoratívnych výplniach dverí, okolo kľučiek dverí. Nakoľko sú tieto časti lakované, je možné sa o nich starať podobne ako o vonkajší lak auta. Použiť môžete niektorý z prípravkov all in one, čim dokážete odstrániť jemné škrabance a zároveň dodať lesk a ochranu.

Tip: Ak máte nové auto a ochranné fólie na lesklých plochách (nemali by byť poškriabané! ) výborným riešením je keramická ochrana. Osobne som to tak tiež spravil. Nechal som si trochu CarPro CQuartz UK 3.0 rozstrihal som si aplikačnú handričku na štvrtiny a troma vrstvami (možno boli až štyri už sa presne nepamätám ?) som natrel všetky lakované plochy v interiéri vrátane multifunkčného displeju na palubnej doske. Áno uznávam, že je to trochu uletené, no stálo mi to za to.

Tip: v interiéri áut, je pomerne veľa záhybov, členitých a ťažko dostupných miest. Vraví sa, že ľudská ruka je najlepší nástroj. Tak prečo to nevyužiť. Výborným pomocníkom na to sú mikrovláknové rukavice ako napríklad CarPro Microfiber Gloves, sú vyrobené z veľmi kvalitného materiálu a je možné ich opakovane prať. Výborne sa nimi aj dolešťuje povrch.

Posledným krokom je aplikácia ochrany plastov. O nej ale neskôr v článku.

Starostlivosť o kožu

Kožené sedadlá, obloženie dverí, či kožená palubná doska potrebujú pravidelnú a kvalitnú starostlivosť. Je potrebné si uvedomiť, že koža je prírodný a pórovitý materiál. Podlieha opotrebeniu oveľa rýchlejšie ako napríklad plasty. Všetka špina, mastnota a prach je mechanicky (sedením na sedadlách, chytaním dverí) doslova vtláčaná do kože. Sedením na špinavých sedadlách mechanicky poškodzujete ich povrch.

Pre kožu platí zásada: lesklá koža je špinavá koža. Čistá koža je matná (saténová).

Pri čistení kože voľte vždy ako prvý štetec. Kefku použite až prípade, že čistenie štetcom nebude dostatočné ani po viacerých opakovaných čisteniach daného miesta. Ak budete používať kefku robte to naozaj veľmi jemne, hlavne pri starších kožených interiéroch. Pokiaľ takáto staršia koža nebola ošetrovaná (čistená a impregnovaná) môžete ju veľmi ľahko poškodiť. Na prvý pohľad je koža v poriadku, no to len mastnota a špina „maskujú“ skutočný stav kože.

Dôležité: nezabudnite si spraviť testovacie miesto ale aj nechať kožu úplne vyschnúť. Opravy poškodení kože, bývavajú najťažšie.

Nastriekajte prípravok na čistenie kože, napr. CarPro Inside na štetec a krúživým pohybom vyčistite vybrané miesto. Následne miesto jemne utrite mikrovláknovou utierkou. Ak je potrebné postup zopakujte. Pri sedadlách nevynechajte ani miesta šitia a záhybov.

Výbornou pomôckou pre čistenie kože sú špeciálne rukavice ako CarPro Inner Scrub, ktoré sú k povrchu šetrné a práca s nimi je rýchlejšia ako so štetcom. Najlepším riešením je kombinácia rukavice (na hladké plochy) a štetca (na záhyby a šitia).

Na čistenie kožených častí interiéru auta môžete používať aj špeciálne vlhčené utierky.

Alcantara

Alcantara nie je druh kože a niekedy je aj nesprávne zamieňaná za semiš alebo nubuk, hoci povrchom naozaj semiš pripomína. Je to látka vyrobená zo zmesi umelých vlákien polyesteru a polyuretánu. Je to veľmi trvácny materiál, no je o niečo náchylnejší na pošpinenie ako koža.

Na čistenie budete potrebovať detailingový štetec, interiérový čistič ako CarPro Inside a čistú suchú mikrovláknovú utierku. Nastriekajte pár strekov prípravku na štetec a krúživými pohybmi vmasírujte na časť poťahu. Nestriekajte prípravok priamo na poťah ani neaplikujte priveľa tekutiny, alcantara je pórovitá a má tendenciu nasať veľa vlhkosti. Doba schnutia je dlhšia ako napríklad pri koži. Miesto jemne utrite utierkou. Snažte sa utierkou netlačiť na povrch, ale skôr akoby zdvíhať špinu z povrchu. Tlakom sa povrch alcantary môže poškodiť, stvrdnúť a stratiť svoju „semišovú“ štruktúru.

Ak máte vysávač s mokrým vysávaním môžete napríklad po vyčistení celého sedadla jemne prejsť povrch a odsať prebytočnú tekutinu.

Textilné čalúnenia sedadiel

Pre čistenie sedadiel s textilnými poťahmi platia v zásade rovnaké postupy ako pri kožených. Počítajte ale s tým, že látkové poťahy vedia nasať do vnútra viac vlhkosti ako napr. kožené.

Aj pri ich čistení je výborný pomocník parný čistič. Dokáže vyčistiť aj naozaj špinavé textílie.

Volant a hlavica radiacej páky

Možno to znie zvláštne no bývajú to jedny z najšpinavších miest v aute. Dnes sú volanty väčšinou potiahnuté  kožou alebo vinylom/koženkou/eko-kožou. Postup čistenia bude však rovnaký. Zoberte si čistú a suchú utierku, nastriekajte na ňu pár strekov a dôsledne prejdite celý volant. Tak aby sa zmenil z lesklého na matný. Ak treba postup  zopakujte. Následne ho celý utrite do sucha. V ďalšom kroku nastriekajte čistiaci prípravok na štetec a vyčistite šitia a záhyby na volante. Nakoniec je dobré celý volant utrieť utierkou s čistou teplou vodou, aby ste z neho zmyli zvyšky chémie. Obdobný postup spravte aj pri čistení hlavice radiacej páky, jej manžety a aj ručnej brzdy. Nezabudnite na lakťovú opierku. Výbornou pomôckou na čistenie týchto častí je parný čistič.

Koberce a rohože

Textilné autokoberce – vyberte ich z auta a položte na čisté miesto alebo zaveste. Začnite poriadnym „vytrepaním“ a povysávaním môžete si pri tom pomôcť kefkou, podobne ako pri vysávaní interiéru. Ak máte kompresor, vyfúkajte koberce stačeným vzduchom, je dobré ich pri tom ohýbať smerom von aby sa „roztvorili“. Snažte sa čistenie na sucho spraviť naozaj poriadne, aby ste si v ďalšom čistení – na mokro – nespravili zo zvyškov špiny lepkavé blato a viac práce. 

Fáza mokrého čistenia. Pripravte si nariedený šampón na textílite (napr. Poorboy’s World Carpet and Upholstery Cleaner) alebo APC a kefku. Nastriekajte na časť koberca, vykefujte. Uvoľnené nečistoty vytrite mikrovláknovou utierkou. Takto postupujte na celom koberci, ak treba zopakujte to viac krát.

Mokré čistenie textilných koberčekov, je dobré robiť počas teplých dní, aby stihli vyschnúť, ak máte vysávač aj na mokro môžete to urýchliť odsatím vody.

Gumené rohože – vyberte ich z auta. Ak máte možnosť zaveste ich alebo položte na čistý podklad. Rohože poriadne opláchnite čistou vodou z wapky alebo záhradnej hadice, aby ste zmyli hrubú špinu. Nastriekajte na celú plochu APC čistič, nechajte chvíľu pôsobiť a celú rohož prejdite štetcom alebo kefkou (tu môžete použiť štetec alebo kefku, ktoré používate na čistenie kolies)

Opláchnite ich a nechajte vyschnúť. Ak robíte čistenie v chladnejší deň a rohože by nevyschli samé, vyutierajte ich utierkou. Utierku môžete následne použiť napríklad na čistenie motora.

Tepovanie – vysávanie

Ak máte vysávač na mokré vysávanie môžete si spraviť tepovanie aj v domácich podmienkach.

Výduchy vetrania/klimatizácie

Sú malé, ťažko dostupné na čistenie a vedia byť značne špinavé. Na ich vyčistenie sa najlepšia hodia vatové tyčinky alebo plastové tyčinky s penovou koncovkou. Pár strekov na tyčinku a vyutierať všetky zákutia. Ak máte plastovú paličku/tyčinku obaľte ju utierkou a poriadne utrite.

Tip na skoro záver: čistite aj bezpečnostné pásy. Počas letných mesiacov, keď mnohokrát cestujete len v tielkach sa všetok pot a krémy z tela prenášajú do bezpečnostných pásov. Na ich vyčistenie spravte už viac krát spomenutý postup. Nastriekajte pár strekov na čistú a suchú utierku a dôkladne vyutierajte pásy po celej dĺžke a z oboch strán, nezabudnite ani na pracky.

Ochrana interiéru

Tak ako vonkajšie časti potrebujú adekvátnu ochranu aj interiér je ľahšie udržiavať čistý, ak je chránený pred špinou, UV žiarením a vodu.

Čo na to použiť, prípravkov je na trhu veľa. Pár overených možností:

CarPro CQuartz Fabric – všetky textilné časti: autokoberce, sedačky, výplne dverí, čalúnenie v kufri auta, stropné čalúnenie, osobne by som vystriekal aj všetky spodné čalúnenia okolo autokobercov a priestor na nohy.

CarPro CQuartz Leather– na kožu a vnútorné plasty. Aplikácia je podobná ako pri keramickej ochrane na laku auta. Nezabudnite ale na všetky záhyby. Pri nich je dobré dať aplikačnú utierku dole z aplikátora, dať si ju na palec, trochu pokvapkať a dôsledne prejsť všetky švy a záhyby.

Aj tu platí, že ak investuje do možno drahšej, no účinnejšej ochrany, odmenou je vám ľahšia a rýchlejšia následná údržba. Navyše kvalitne chránené materiály v interiéri sa oveľa menej špinia.

Napríklad na svetlej koži vidno oveľa viac špiny, ako na tmavej. Typickým znakom „špiny“ svetlej kože hlavne na sedadlách je prenos modrého indigo farbiva z riflí na kožu, čomu môžete výrazne predísť práve vhodnou ochranou.

0